انتقاد یا تکمیل سخنان عجیب رئیس‌جمهور؟

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 13 مارس 2018

سخنان جنجال‌برانگیز رئیس دولت اعتدال درباره منتقدان و کمبود عقل در کسانی که به دولت وی نقد دارند شاید مطابق میل و خواست آقای رئیس‌جمهور خیلی زود در تیتر یک رسانه‌ها جای مسائل اصلی کشور را گرفت، آن هم درست در آستانه سفر حساس و پر سؤال وزیر امور خارجه فرانسه به تهران!
پایگاه بصیرت / گروه سیاسی /سید فخرالدین موسوی

سخنان جنجال‌برانگیز رئیس دولت اعتدال درباره منتقدان و کمبود عقل در کسانی که به دولت وی نقد دارند شاید مطابق میل و خواست آقای رئیس‌جمهور خیلی زود در تیتر یک رسانه‌ها جای مسائل اصلی کشور را گرفت، آن هم درست در آستانه سفر حساس و پر سؤال وزیر امور خارجه فرانسه به تهران! «وطن امروز» با تیتر «کم عقل » نوشت: «حسن روحانی باز هم براساس رویه ثابت پنج سال گذشته به منتقدانش حمله کرد. این بار مخاطب اظهارات توهین‌آمیز روحانی، تنها منتقدان برجام و عملکرد دولت در حوزه دیپلماسی نبودند؛ او این بار ترجیح داد به جای حمله به بخشی از منتقدان، همه آنها را خطاب قرار دهد و از حساب و کتاب و چرتکه‌اندازی خود درباره منتقدان بگوید و چنین نتیجه‌گیری کند که براساس محاسباتش «کسانی که با دولت مخالفت می‌کنند، کمبود عقل دارند.» او که پیش از این منتقدان خود را افرادی بی‌سواد، جیب‌بر و بزدل خوانده بود و آنها را حواله به جهنم داده بود، دیروز حرف آخر خود درباره انتقاد از دولت را بیان کرد و گفت که «مخالفت با دولت معنی ندارد»، «کیهان» دیگر روزنامه منتقد دولت نیز در صفحه اول خود تیتر «حسن روحانی: مخالفان دولت کم‌عقلند!» را قرار داد و به انتقاد از ادبیات رئیس‌جمهور پرداخت؛ اما اتفاق متفاوت در این میان  تفاوت موضع اصلاح‌طلبان درباره این اظهارات رئیس‌جمهور با توهین‌های پیش وی به منتقدان است، برخی از چهره‌های اصلاح‌طلب این بار در انتقاد به این اظهارات حسن روحانی حتی از منتقدان و اصولگرایان  پیشی گرفتند؛ چنانچه، عباس عبدی در روزنامه «اعتماد» در این زمینه می‌نویسد: «اگر قصد داريم به جامعه اميد تزريق كنيم، در مرحله نخست خودمان بايد اعتماد به نفس و اميد لازم را دارا باشيم. زماني كه فردي از اعتماد به نفس مطلوبي برخوردار باشد به این شكلي كه در سخنان رئيس‌جمهور ما شاهد آن هستيم، با مخالفان خود برخورد نمي‌كند.

هيچ‌گاه قرار نيست كه مخالفان و منتقدان ما، مطابق ميل ما صحبت كرده يا موضوعاتي را مطرح كنند كه با معيارهاي ما عقلاني باشد. اينكه قرار باشد مخالف باب ميل ما صحبت كند را چه كسي تعيين كرده است؟ هر فردي در جامعه مي‌تواند آزادانه نظر خود را مطرح كند و صاحب قدرتي كه قصد نشان دادن واكنش به آن موضوع را دارد، با توجه به ميزان اعتماد به نفس خود در برابر آن موضوع متانت به خرج مي‌دهد و منتقد يا مخالف را بي‌عقل خطاب نمي‌كند.» محمدجواد حق‌شناس از دیگر چهره‌های اصلاح‌طلب نیز در این روزنامه می‌نویسد: «آقاي روحاني بايد در به كار بردن واژه‌هايش دقت كرده و اگر هم اين واژه‌ها از زبانش بدون اختيار خارج شده، بايد به نوعي درصدد جبران آن بربيايد. ايشان بايد قبل از ديگران در مورد اين مسئله واكنش نشان دهد. شايد بهترين كار اين باشد كه از مخاطبانش بابت به كار بردن چنين واژه‌اي عذرخواهي كند. تاكنون يكي از مهم‌ترين دستاوردهاي دولت اصلاح‌طلب پذيرش نقد بوده است.» منصوری، عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت نیز در این روزنامه می‌نویسد: «نباید برای مخالفان از تعبیر «کم عقل» استفاده می‌شد انتظار از دولت آقای روحانی و مجموعه مدیران دولتی این است بیشترین تمرکز خود را بر انجام گفت‌وگوهای بیشتر با محور توافق و رهیافت مشترک برای حل مشکلات کشور باشد.»، اما معنی این انتقادات که حتی موجب شد روزنامه «آفتاب یزد» نیز نسبت به آن واکنش نشان بدهد و بنویسد: «حال چه شده که به یکباره آنها نیز به این جو ضد روحانی پیوستند و از سخنان روحانی در وصف مخالفانش انتقاد و فریاد برمی‌آورند؟ امری که این‌گونه القا می‌کند؛ انگار عده‌ای اخلاق را هم تابع سیاست کرده‌اند! به این معنا تا زمانی که منافع سیاسی ایجاب می‌کند اظهارات روحانی در وصف مخالفانش رفتار ضد اخلاقی نیست و زمانی که جو ایجاب می‌کند باید علیه روحانی به واسطه نوع ادبیاتش نسبت به منتقدان سخن گفت.» چه می‌تواند باشد، آیا آنها بیش از پیش به دنبال فاصله‌گذاری با دولت هستند و تلاش می‌کنند هر فرصتی را به ویترین تقابل با دولت تبدیل کنند؟ آیا آنها هم در تلاش بودند با پر رنگ کردن این ماجرا در به حاشیه بردن مشکلات اصلی و مطالبات مردم
کمک کنند؟

بدون پاسخ برای "انتقاد یا تکمیل سخنان عجیب رئیس‌جمهور؟"

نوشتن نظر


  • admin: سلام فقط کافیست بر روی لینک دانلود کنید تا جزوه مورد نظر دانلود شود با تشکر
  • Arad: سلام فایل هارو کجا باید دانلود کنیم؟

آمار گیر سایت