موشک انداز ضد تانک دوش پرتاب RPG – 29

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 05 دسامبر 2016

RPG-29

موشک انداز ضد تانک دوش پرتاب RPG-29 ساخت شوروی سابق است.
این سلاح در سال 1989 قبل از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی توسط صنایع دفاع شوروی ساخته و در سال 1991 به ارتش سرخ شوروی تحویل داده شد. RPG-29 در زمان خود جدیدترین و موثر ترین سلاح ضد تانک دوش پرتاب بوده که سالها بعد طرح های RPG 29V, RPG29PG,RPG30,RPG32 از روی این سلاح نمونه سازی و بهسازی شدند.

RPG-29دارای موشک چند مرحله ای( (tendem-charge برای نفوذ کردن در زرهای مدرن تانک های غربی است.

RPG-29قابلیت مسلح شدن دوباره توسط خدمه را دارد . بر روی این سلاح دوربین نشانه گیری اپتیکی P38 بر روی لوله و بالای قسمت تپانچه ای شکل نصب میشود.و نیز دارای دوربین دید در شبPN51-2 است.

RPG-29 فاقد خرج پرتاب اولیه موشک برای ایمن ماندن خدمه از اتش شلیک موشک است .در عوض پس از چکاندن ماشه .موشک کسری از ثانیه در لوله می ماند و بعد از لوله خارج میشود و این موجب میشود که سرعت شلیک موشک بالا رود و هنگام شلیک عقب زنی کمتری داشته باشد

دو نوع موشک برای RPG-29ساخته شده است.
اول: موشک PG29 V tendem-charge ضد تانک و ضد استحکامات است
دوم: موشک TBG 29 V tendem-charge با کلاهک THEMOBARIC است

-موشک PG29 V tendem-charge چند مرحله ای و برای نفوذ واز بین بردن زرههای واکنشی انفجاری ERA است.هنگامی که این موشک شلیک میشود 8 پره انتهای ان برای ایجاد ثبات بهتر برای حرکت در مسیر مستقیم باز میشوند و باعث افزایش برد ان تا 500 متر میشود.موشک پس از برخورد به تانک طی دو مرحله عمل میکند در مرحله اول سر جنگی به زره تانک برخورد میکند و با انفجار کوچکی زره واکنشی را از بین میبرد .در مرحله دوم قسمت عقب موشک با انفجار بزرگی میله ای که در ان است با قدرت زیادی وارد بدنه تانک میکند و ان را میشکافد و داخل تانک نفوذ میکند.

موشک PG29 V قادر به نفوذ در انواع زره پوشهای تانکهای مدرن امروزی است .در طول ازمایشاتی این موشک در وزارت دفاع روسیه بر علیه تانکهای T80,T90 انجام داد با وجود بدنه سخت و زره های واکنشی انفجاری و قوسهای بدنه این تانکها توانست در انها نفوذ کند

اخیرا از این سلاح توسط نیروهای حزب الله لبنان علیه اسراییل در جنگ 2006و نیروهای القاعده در عراق بر علیه نیروهای انگلیسی و امریکایی استفاده شده است .

در طول جنگ لبنان و اسراییل در سال 2006 روزنامه اسراییلی (هاآرتس ) اعلام کرد که یکی از بزرگترین علت های تلفات IDF در جنگ بوسیله RPG 29 بوده است ..البته وزیر امور خارجه روسیه در نشستی اعلام کرد که این سلاح ها توسط دولت روسیه به حزب الله داده نشده است ..که پس از تحقیقات دولت اسراییل مشخص شد که این سلاح بوسیله ارتش سوریه پس ار خارج شدن از خاک لبنان به نیروهای حزب الله داده شده.

در طول جنگ نیروهای انگلیس و امریکا بر علیه عراق در جنگ خلیج فارس در سال 2003 گزارشاتی از مورد هدف قرار گرفتن خودروها و تانک های این نیروها بوسیله موشک RPG 29 توسط نیروهای عرافی گزارش شد.در سال 2008 روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد که یک تانک M1 امریکایی توسط RPG 29 در عراق مورد هدف قرار گرفته و منهدم شده ارتش امریکا به قدری از RPG 29 حراس دارد که مانع از به خدمت گرفتن شدن این سلاح توسط ارتش تازه شکل گرفته عراق شد .

کشورهای دارنده این سلاح
بلژیک .ایران . مکزیک .پاکستان .روسیه .سوریه .اوکراین.لبنان و ویتنام هستند.

دیدار مقام معظم رهبری از نمایشگاه دستاوردهای نظامی

نوع: موشک انداز ضد تانک دوش پرتاب
کشور تولید کننده : اتحاد جماهیر شوروی / روسیه
شرکت های تولید کننده: Bazalt، Avibras، SEDENA
تاریخ ساخت: 1990
جنگ های بکار برده شده: جنگ عراق- جنگ 2006 لبنان
————————————————– ——————————
مشخصات

طول قبضه: طول .1.85 متر
حمل:1 خدمه مرد
وزن قبضه بدون موشک: 12.1 کیلوگرم
وزن قبضه با موشک:18.8 کیلو گرم
کالیبر لوله: 105 mm
کالیبر موشک:105mm
سرعت موشک: (280m / s است)
برد مفید: 500 متر
برد دوربین: تا 450 متر (1480 فوت)
قدرت نفوذ: 750 میلی متر زره واکنشی انفجاری RHA
1500 میلی متر دراستحکامات بتن آرمه یا آجر
3700 میلی متر نفوذ در زمین

————————————————– ——————————
انواع موشک:
PG-29V دو مرحله ای(tendem-charge) با کالیبر 105 میلیمترو 65 میلیمتری
TBG-29V thermobaric با کالیبر 105 میلیمترو 65 میلیمتری

به لینک منبع بروید میتوانید دیگر انواع آر پی جی ها را ببینید.

بدون پاسخ برای "موشک انداز ضد تانک دوش پرتاب RPG – 29"

نوشتن نظر


  • admin: سلام فقط کافیست بر روی لینک دانلود کنید تا جزوه مورد نظر دانلود شود با تشکر
  • Arad: سلام فایل هارو کجا باید دانلود کنیم؟

آمار گیر سایت