کلت برونینگ های پاور BROWNING HP

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 30 نوامبر 2016

تاریخچه کلت برونینگ

این سلاح ساخت کشور بلژیک است و از قدیمی ترین سلاحهای کمری است.اولین نوع کلت برونینگ در سال ۱۸۷۹ ساخته شد،در سال ۱۹۰۰ میلادی نوعی از این سلاح که چخماق آن بر روی بدنه قرار داشت وکالیبر ۳۲/. اینچ با خشاب ۵ تیری به بازار عرضه و در ارتش بلژیک مورد استفاده قرار گرفت. در سال ۱۹۰۶ یک نوع کوچکتری از آن ساخته شد که در کف دست جای می گرفت کالیبر آن ۲۵/. اینچ بود و حجم خشاب آن ۶ فشنگی بود و به مدل بی بی (کودکانه ) معروف بود. در سال ۱۹۱۰ مدل پیشرفته تر آن به بازار عرضه شد که کالیبر آن ۳۲/. اینچ و حجم خشاب آن ۷ فشنگی بود و به مدل ۱۹۱۰ معروف شد.

در سال ۱۹۲۲ مدلی ساخته شد که با حجم خشاب بیشتر و قدرت نفوذ بیشتر و لوله بلندتر مورد استفاده در ارتش و پلیس اروپا قرار گرفت (کالیبر ۳۲/. با خشاب ۹ فشنگی و کالیبر ۳۸/. با خشاب ۸ فشنگی ) در تمام این نوع سلاحها ضامن اصلی روی بدنه بود و گلنگدن را متوقف می کرده و فاقد ضامن گلنگدن بوده اند . در سال ۱۹۳۵ مدل دیگری ساخته شد که کالیبر ۹ میلیمتری و حجم خشاب ۱۳ فشنگی دارای ضامن گلنگدن و فاقد ضامن قبضه ای بود که روزنه دید آن مانند سلاح کلاشنیکف بود و از ۵۰ متر تا ۵۰۰ متر تنظیم می شد ، بعدها مدل AD140 عرضه شد که ضامن چخماق بر روی گلنگدن قرار داشت و دارای ضامن گلنگدن بود و در دو نوع کالیبر ساخته شد (۹ میلیمتری کوتاه ۱۳ فشنگی و ۶۵/۷ میلیمتری ۱۲ فشنگی ).مدل جدید این سلاح با کالیبر ۹ میلیمتری بلند و حجم خشاب ۱۳ فشنگی با طول لوله بلندتر و قدرت بیشتری به بازار عرضه شد و در چند مدل ساخته شد.

۱ – مدل HP نظامی : که روی چخماق آن سوراخی بود و در پائین قبضه آن حلقه ای قرار داشت.

۲ – مدل HP تجارتی : فاقد سوراخ چخماق و حلقه است.

۳ – مدلهای سفارشی : قبضه آن از صدف و روی بدنه آن کنده کاری شده است.

مشخصات کلت برونینگ

سلاحی است نیمه خودکار که با فشار مستقیم گاز باروت مسلح و با هوا خنک و با خشاب ۱۳ فشنگی از زیر تغذیه میشود، دستگاه نشانه روی ان دارای روزنه دید و مگسک ثابت است.این سلاح دارای سه نوع ضامن است :

۱ – ضامن اصلی یا ضامن چخماق : که دارای دو وضعیت است ، بالا ضامن و پائین آتش ، که این ضامن در سمت چپ سلاح و بالای قبضه قرار دارد.

تذکر – زمانی میتوانیم از این ضامن استفاده کنیم که چخماق مسلح باشد.

۲ – ضامن گلنگدن یا ضامن تیر آخر: که بعد از شلیک آخرین تیر، گلنگدن را در انتهای مسیر خود متوقف میکند و در سمت چپ سلاح بصورت برگه ای تعبیه شده.

تذکر – پس از توقف گلنگدن ،کافی است خشاب خالی را خارج کرده و خشاب پر را داخل کرده و گلنگدن را کمی به عقب کشیده و سپس رها کنیم و یا کافی است که سر ضامن گلنگدن را به طرف پائین فشار دهیم تا گلنگدن رها شده و سلاح مجددا مسلح شود.

۳ – ضامن نیم چخماق : برای جلوگیری از ضربه زدن بی موقع چخماق است که در این حالت سلاح شلیک نمی کند .

تذکر – اگر خشاب داخل سلاح نباشد ، سلاح تیراندازی نمی کند حتی اگر مسلح باشد.

مختصات کلت برونینگ

کشور سازنده : بلژیک و آمریکا

کالیبر : ۹ ×۱۹ میلیمتر (پارابلوم)

وزن سلاح بدون خشاب : ۸۵۰ گرم

وزن خشاب خالی : ۸۰ گرم

وزن سلاح با خشاب پر : ۰۹۰/۱ کیلوگرم

طول سلاح : ۲/۲۰ سانتیمتر

تعداد خان : ۶ عدد و گردش از چپ به راست

حجم خشاب : ۱۳ فشنگ

برد مفید : ۵۰ متر

برد نهایی : ۱۲۰۰ متر

مهمات این سلاح از انواع مهمات کالیبر ۹ × ۱۹ میلیمتری پارابلوم استفاده میشود.

منبع :berno.blogsky.com

منبع بر گرفته شده : ارتش و نیروی نظامی

بدون پاسخ برای "کلت برونینگ های پاور BROWNING HP"

نوشتن نظر


  • admin: سلام فقط کافیست بر روی لینک دانلود کنید تا جزوه مورد نظر دانلود شود با تشکر
  • Arad: سلام فایل هارو کجا باید دانلود کنیم؟

آمار گیر سایت