احکام آموزشی جوانان شماره 16

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 25 اکتبر 2016

قال رسول الله (ص) : لا یَنالُ شَفاعَتی مَن اَخَّرَ الصَّلاةَ بَعدَ وَقتِها؛    /     (بحارالانوار. ج80)
کسی که نماز را از وقتش تأخیر بیندازد، به شفاعت من نخواهد رسید.

******************************

سجاده های عاشقی – شهيد مسعود طاهري

بهمن ماه سال 1360همراه 20نفر از دوستان رفتيم «چزابه» ، آنجا ما به سنگرسازى مشغول بوديم ، چرا كه احتمال حمله ى عراقیها بسيار زياد بود. در ميان ما برادر معلمى بود به نام «مسعود طاهرى»، وى داراى روحيه اى بسيار عالى بود. صورتى نورانى و اخلاقى حسنه داشت و هميشه در حال نماز و عبادت بود. يك روز به شوخى به او گفتم : «آقا مسعود! اين قدر نماز و دعا مى خوانى، نكنه مى خواهى خدا يك طناب برات بندازه پايين و تو را بكشه بالا پيش خودش». ايشان با آن حالت معنوى خودش جواب داد: « ما كجا، خدا كجا؟ عاشقى بايد دو طرفه باشه . يه دست و پا مى زنيم ، شايد خدا دلش رحم بياد و دست ما رو هم بگيره». يك روز بعد از نماز مغرب و عشا، قرار شد كه در سنگرها نگهبانى بدهم . من و مسعود با هم از ساعت 12 تا 2بامداد در يك سنگر نگهبان بوديم . ناگهان مسعود از من حلاليت خواست و كفت : «فرد شهيد مى شوم ». و به دنبال حرف خود گفت :«فردا اول تير به قلب من مىخورد و بعد از چند قدم تيرى به سرم اصابت مى كند و آن ريسمانى را كه مى گفتى شايد خدا از روى رحمتش برايم بيندازد». فردا همانطور شد، در جلو چشمانم دو تير، يكى به قلب و يكي هم به سرش اصابت كرد و چند ماهى هم جنازه اش در چزابه (همانجايى كه نماز مى خواند) ماند تا بعدا او را آوردند. من باورم نمى شد كه رابطه ى ايشان با خدا، آنقدر نزديك شده باشد كه به بركت آن نمازها و ارتباط ها، از نحوه ى شهادتش هم با خبر شده باشد.

منبع: مؤسسه جهانی سبطین(ع)

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام طهارت

س: اگر سه بار دستمال مرطوب را روى محل نجس بکشيم آن قسمت پاک مى‌شود يا خير؟
ج: اگر آب زير دستمال جارى نشود پاك نمى‌شود.

 س: من فکر مى‌کردم که شستن دست‌ها تا مچ کفايت مى‌کند چون مچ دست هنگام وضو خود به خود شسته مى‌شود. نمازهايى که به اين ترتيب خوانده‌ام چه حکمى دارد؟
 ج: هر نمازى را که يقين داريد با وضوى ناقص خوانده‌ايد بايد آن نمازها را قضا کنيد.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام تقلید

س: گاهی از افراد کم اطلاع از مسائل دینی درباره مرجع تقلیدشان پرسـش می شود، می گـوینـد نمی دانـیـم، یـا اظــهار می دارند که از فلان مجتهد تقلید می کنیم، ولی عملاً التزامی به خواندن رساله آن مجتهد و عمل به فتاوای او ندارند، اعمال این‌گونه افراد چه حکمی دارد؟
 ج: اگر اعمال آنان موافق احتياط يا مطابق با واقع يا با نظر مجتهدى باشد که وظيفه دارند از او تقليد کنند، محکوم به صحّت است.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام عزاداری

س: آیا جایز است در ایام محرم از افراد خیّر اموالی را جمع آوری کرد و با تقسیم آن‌ها به سهم‌ های مختلف، قسمتی را به قاری قرآن و مرثیه‌خوان و سخنران داد و باقی‌مانده را برای برگزاری مجالس مصرف کرد؟
 ج: اگر با رضایت و موافقت صاحبان اموال باشد، اشکال ندارد.

س: آیا سیاه پوش کردن مسجد و پوشیدن لباس مشکی در مراسم عزاداری کراهت دارد؟
 ج: سیاهپوش کردن مساجد و پوشیدن لباس مشکی در ایام عزاداری خاندان عصمت و طهارت (علیهم السلام) به منظور تعظیم شعائر الهی و اظهار حزن و اندوه موجب ترتب ثواب الهی است در هر صورت کراهت پوشیدن لباس سیاه در غیر نماز ثابت نیست.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام اجتماعی

س: اگر مأمورانی که از طرف دولت وظیفه جلوگیری از فساد را بر عهده دارند، در انجام وظیفه خود کوتاهی کنند، آیا خود مردم می توانند اقدام به این کار کنند؟
ج: دخـالت اشـخاص ديـگر در امـورى که از وظائـف نيروهاى امنيتى و قضايى محسوب مى شود، جايز نيست، ولى مبادرت مردم به امر به معروف و نهى از منکر با رعايت حدود و شرايط آن، اشکال ندارد.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام اقتصادی

س: اگر مال حرامی با مال انسان مخلوط شود، آن مال چه حکمی دارد و چگونه حلال می شود و در صورت علم به حرمت یا عدم علم به آن وظیفه انسان چیست؟
ج: اگر یقین به وجود مال حرام در اموالش دارد، ولی مقدار دقیق آن را نمی داند و صاحب آن را هم نمی‌شناسد، راه حلال کردن آنها این است که خمس آن را بپردازد، ولی اگر شک در مخلوط شدن مال حرام با اموال خود داشته باشد، چیزی بر عهده او نیست.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام سیاسی

س: آیا رسانه های گروهی در نظام حکومت اسلامی باید تحت نظارت ولی فقیه یا حوزه های علمیه و یا نهاد دیگری باشند؟
 ج: اداره رسانه هاى گروهى بايد تحت امر و اشراف ولى امر مسلمين باشد و در جهت خدمت به اسلام و مسلمين و نشر معارف ارزشمند الهى به کار گمارده شود، و نيز در جهت پيشرفت فکرى جامعه اسلامى و حل مشکلات آن و اتحاد مسلمانان و گسترش اخوت و برادرى در ميان مسلمين و امثال اينگونه امور از آن استفاده شود.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

احکام پزشکی

س: لباسها و وسايل اتاق عمل که نجس مى‌‌شوند، در قسمت استريليزاسيون (C.S.R) با فشار و بخار آب تحت شرايط خاصى استريل مى‌‌گردند، آيا اين وسايل، علاوه بر استريل شدن، پاك نيز مى‌شوند؟
ج: چيز نجس با بخار پاک نمى‌گردد.

 

 

 

****************************** 

 

 

 

 

اصطلاحات فقهی

غفيله : نماز غفيله يكی از نمازهای مستحبی است كه در بين نماز مغرب و عشاء خوانده می‌شود و در ركعت اول پس از حمد، آيه «و ذالنون» و در ركعت دوم آيه «و عنده مفاتح ..» خوانده می‌شود.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری-بخش استفتائات

دریافت نشریه برای چاپ سیاه و سفید
 

دریافت نشریه برای چاپ رنگی
 

منبع : سراج نت

 

بدون پاسخ برای "احکام آموزشی جوانان شماره 16"

نوشتن نظر


  • admin: سلام فقط کافیست بر روی لینک دانلود کنید تا جزوه مورد نظر دانلود شود با تشکر
  • Arad: سلام فایل هارو کجا باید دانلود کنیم؟

آمار گیر سایت