10 توصيه به پشت‌ميزنشين‌ها ميز شما مي‌تواند دشمن جان‌تان باشد

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 18 سپتامبر 2016

توصيه به پشت‌ميزنشين‌ها ميز شما مي‌تواند دشمن جان‌تان باشد

اين را محققاني مي‌گويند که نتايج برخي از تحقيقات‌ آنها نشان مي‌دهد پشت‌ميزنشيني، يکي از مهم‌ترين عوامل ابتلا به اضافه‌وزن و چاقي است.
پژوهشگران آمريکايي مي‌گويند احتمال بروز چاقي در افرادي که بيشتر از هفت ساعت از وقت روزانه‌شان را به کارکردن در پشت ميز اختصاص مي‌دهند، چهار و نيم برابر بيشتر از سايرين است. استرس، بيماري‌هاي مفصلي و خيلي از بيماري‌هاي ديگر هم از جمله عوارض پشت‌ميزنشيني به شمار مي‌روند. اما اگر در هر صورت به خاطر شغل و حرفه‌تان مجبوريد ساعات زيادي از روزتان را پشت ميز کار بگذرانيد، توصيه محققان آمريکايي به شما اين است که با رعايت 10 نکته زير، بيشتر به فکر سلامت‌تان باشيد و جلوي بيماري‌هاي ناشي از پشت‌ميزنشيني را بگيريد.
در وضعيت مناسبي بنشينيد.

اگر بدن شما در حالت نشسته يا حتي ايستاده، وضعيت مناسبي نداشته باشد، قطعا پس از مدت کوتاهي استرس به سراغ‌تان خواهد آمد. يکي از راه‌هاي فرار از استرس هم که پرخوري است و نتيجه پرخوري هم چيزي نيست، جز چاقي. از طرف ديگر، وضعيت نامناسب بدن براي مدت طولاني سبب آسيب مفاصل و دردهاي منطقه‌اي مي‌شود. بنابراين پژوهشگران آمريکايي بهترين وضعيت بدن را در حالت نشسته براي ساعات طولاني، اين طور عنوان کرده‌اند:
طول کفي صندلي بايد به اندازه‌اي باشد که از نشيمن‌گاه تا زانوي شما به طور کامل روي آن قرار گيرد.
صندلي‌تان بايد حتما تکيه‌گاه داشته باشد تا بتوانيد کمرتان را به آن تکيه دهيد. در غير اين صورت بهتر است صندلي‌تان را به ديوار بچسبانيد و از ديوار به عنوان تکيه‌گاه استفاده نماييد.
هنگام کار با کامپيوتر بايد مچ و ساعد دست‌تان در يک راستا قرار داشته باشند و براي جلوگيري از درد مفاصل مچ دست، نبايد مدام آنها را خم و راست کنيد.
هنگام کار با کامپيوتر بايد سر و گردن‌تان به صورت مستقيم و رو به روي مانيتور قرار داشته باشد. در غير اين صورت و با خم نگه داشتن سر و گردن‌تان به مدت طولاني به طرفين، دچار گردن درد خواهيد شد.
به منظور پيشگيري از گردن درد، بهتر است هرچند دقيقه يک بار، چند ثانيه ورزش‌هاي مناسب براي گردن را انجام دهيد و گردن‌تان را به طرفين بچرخانيد.
هنگام نوشتن يا کار با کامپيوتر، آرنج خودتان را در نزديک‌ترين حالت به بدن قرار دهيد؛ آن هم در وضعيت 90 يا 120 درجه.
سعي کنيد موقع انجام کار، بازوها و شانه‌هاي‌تان را در وضعيتي کاملا راحت قرار دهيد و آنها را خيلي بالاتر يا پايين‌تر از سطح ميز کارتان نگذاريد.
کف پاهاي‌تان بايد کاملا چسبيده به زمين باشد و اگر صندلي‌تان بلند است و پاهاي‌تان به زمين نمي‌رسد، بد نيست که از يک زيرپايي استفاده کنيد.
بهتر است که کفي و تکيه‌گاه صندلي‌تان فوم‌دار باشد، نه چوبي يا آهني. اين طوري فشار کمتري به کمرتان وارد مي‌شود و ديرتر خسته مي‌شويد.

هرچند دقيقه يک بار، از جاي‌تان بلند شويد و چرخي بزنيد. براساس نتايج تحقيقاتي که در مجله‌ مايوکلينيک به چاپ رسيده، بدن هر فرد تنها 20 دقيقه مي‌تواند تحمل قرار داشتن در يک وضعيت ثابت را داشته باشد. بنابراين بهتر است که هر 15 تا 20 دقيقه يک بار، از جاي‌تان بلند شويد و براي 30 ثانيه کمي قدم بزنيد يا بدن‌تان را کش و قوس بدهيد.
حرکات تکراري انجام ندهيد. تکرار مداوم يک حرکت (مانند جواب دادن به تلفن) مي‌تواند آزاردهنده و استرس‌آور باشد. به همين خاطر بهتر است که در صورت امکان و اگر ضرورتي حس نمي‌کنيد، کارهاي تکراري انجام ندهيد يا نوع کارتان را عوض کنيد. براي مثال، به جاي خم و راست کردن مداوم دست‌تان براي پاسخ‌گويي به تلفن‌ها، از يک هدفون استفاده کنيد و تلفن‌هاي شخصي‌تان را به ساعات يا روزهاي خلوت‌تان اختصاص دهيد.
مانيتور کامپيوتر خودتان را در وضعيت مناسبي قرار دهيد تا چشم يا مفاصل گردن‌تان اذيت نشوند. وضعيت مناسب يعني اينکه مانيتور درست روبه‌روي شما به فاصله 50 سانتي‌متر از چشم‌تان قرار داشته باشد و رو به پنجره هم نباشد تا انعکاس نور بيرون روي مانيتور، چشم‌هاي شما را اذيت و خسته نکند. در ضمن، بد نيست که براي جلوگيري از خشکي يا سوزش چشم، مدام به صفحه کامپيوتر زل نزنيد و هر 15 دقيقه يک‌بار، دست از کار با کامپيوتر بکشيد.
به منظور خم شدن کمتر گردن‌تان هنگام تايپ کردن، بهتر است که از وسيله‌اي براي نگهداري کاغذها در کنار صفحه کليد استفاده کنيد.
براي اينکه به آلرژي يا ساير بيماري‌هاي عفوني مبتلا نشويد، بايد هر روز صفحه کليد، مانيتور، سطح ميز، تلفن يا هر وسيله ديگري که روي ميزتان قرار دارد را گردگيري کنيد و هفته‌اي يکبار هم آنها را ضدعفوني نماييد. باکتري‌هاي روي ميز مي‌توانند جدي‌ترين تهديد براي سلامت شما به حساب بيايند.
ميز خود را هميشه مرتب نگه داريد و اجازه ندهيد که آشفته و درهم برهم شود. شلوغي ميز کار باعث خستگي زودرس و استرس 40 درصد از کارمندان آمريکايي است و يکي از عوامل اتلاف وقت کاري، در تمام اداره‌هاي دنيا به شمار مي‌رود.
ميز کار خود را تبديل به ميز غذا نکنيد. قرار دادن خوراکي‌هاي رنگارنگ و پرکالري روي ميز کار، اشتهاي شما را به غذا خوردن افزايش مي‌دهد؛ حتي اگر گرسنه نباشيد. شما مي‌توانيد براي حفظ سلامت و تناسب اندام خود، به جاي چيپس و پفک و شکلات، کمي ميوه خشک يا انواع مغزها را درون کشوي ميزتان نگهداري کنيد.
ميزتان را زيبا کنيد. زيبا بودن ميز کار يکي از عوامل افزايش‌دهنده انگيزه کاري و لذت بردن از ساعات کار است. شما مي‌توانيد با قرار دادن عکس يکي از اعضاي خانواده خود يا حتي يک گلدان کوچک روي ميز، فضاي کاري‌تان را کاملا عوض کنيد.
وقت ناهار يا زمان برگشتن به خانه، بهترين فرصت براي پياده‌روي يک فرد پشت ميزنشين است. پس تنبلي را کنار بگذاريد و براي حفظ سلامت جسم و روان‌تان، کمي پياده‌روي را به فهرست کارهاي روزانه خود اضافه کنيد.
منبع:www.salamat.com

منبع بر گرفته شده : سراج نت

بدون پاسخ برای "10 توصيه به پشت‌ميزنشين‌ها ميز شما مي‌تواند دشمن جان‌تان باشد"

نوشتن نظر


  • admin: سلام بر شما. قربان شما. خواهش میکنم انجام وظیفست. سپاسگزارم از شما. موفق و پیروز و سر
  • Ali: سلام. مطالبتون خیلی خوبه.... ممنونم
  • Ali: سلام. آموزشی رو که نوشتین،عالیه،فقط توضیحات بیشتری از احیا قلبی ریوی و جلوگیری از

آمار گیر سایت