احکام آموزشی جوانان شماره 4

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 12 جولای 2016

 

پیامبر اکرم (ص): الصّلاه مفتاح الجنّه.  /    ( نهج الفصاحه .ح1588  )
نماز کلید بهشت است.

**********************************

 

سجاده های عاشقی  –   شهيد علی اكبر شيرودى

خلبان شجاع شهید شيرودى در كنار هلی كوپتر جنگى اش ايستاده بود و خبرنگاران هر كدام به نوبت از او سؤال مى كردند. خبرنگارى از كشور يمن آمده بود، پرسيد: شما تا چه هنگام حاضريد بجنگيد؟ شهيد خنديد و گفت : ما براى خاك نمى جنگيم ، ما براى اسلام مى جنگيم تا هر وقت اسلام در خطر باشد. اين را كه گفت به راه افتاد، خبرنگاران حيران ايستادند. شهيد آستين هايش را بالا زد، چند نفر به زبان هاى مختلف پرسيدند: كجا؟ على اكبر گفت: نماز! دارند اذان مى گويند.    (بنقل از سایت راسخون)

**********************************

احکام تقلید

س: آيا وکالت در انتخاب مرجع مثل وکالت پدر براى پسر و معلم براى شاگرد صحيح است؟
ج: اگر مراد از وکالت، سپردن وظيفه تحقيق و جستجو براى يافتن مجتهد جامع‌الشرايط به پدر، معلم، مربى و يا غير آنان باشد، اشکال ندارد و نظرشان در اين مورد اگر مفيدِ علم يا اطمينان و يا واجد شرايط بيّنه و شهادت باشد، از نظر شرعى معتبر و حجّت است. (اجوبه الاستفتائات. س 26)

**********************************

احکام طهارت

س: بهائيان بسيارى در اينجا کنار ما زندگى مى‏کنند که رفت و آمد زيادى در خانه‏ هاى ما دارند. عده‏اى مى ‏گويند که بهايى‏ ها نجس هستند و عده‏اى هم آنها را پاک مى‏ دانند. اين گروه از بهايى‏ها اخلاق خوبى از خود آشکار مى‏کنند، آيا آنها نجس هستند يا پاک؟
ج: آنها نجس و دشمن دين و ايمانِ شما هستند، پس فرزندان عزيزم جدا از آنها بپرهيزيد. (اجوبه الاستفتائات. س 331)

س: آيا وضويى که قبل از نماز ظهر و عصر گرفته شده، براى خواندن نماز مغرب و عشا هم با علم به اين که در اين مدت هيچ‌ يک از مبطلات وضو از وى سرنزده است، کافى است؟ يا آنکه هر نمازى نيت و وضوى جداگانه‏اى دارد؟
 ج: براى هر نمازى وضوى جداگانه لازم نيست. با يک وضو تا زمانى که باطل نشده، مى‌تواند هر مقدار نماز که مى‏خواهد بخواند. (اجوبه الاستفتائات. س 118)

**********************************

احکام نماز

س: اگر کسى در بين نماز عصر متوجه شود که نماز ظهر را نخوانده است، چه تکليفى دارد؟
 ج: اگر به خيال اين که نماز ظهر را خوانده است به نيت نماز عصر مشغول نماز شود و در بين نماز بفهمد که قبلاً نماز ظهر را نخوانده است، در صورتى که در وقت مشترک نماز ظهر و عصر است، بايد بلافاصله نيت خود را به نماز ظهر برگرداند و نماز را تمام کند و پس از آن، نماز عصر را بجا آورد، و اگر اين اتفاق در وقت مخصوص به نماز ظهرافتاده باشد، احتياط واجب آن است که نيت را به نماز ظهر برگرداند و نماز را تمام کند ولى بعداً هر دو نماز (ظهر و عصر) را به ترتيب بجا آورد، و همين تکليف در مورد نماز مغرب و عشا نيز هست. (اجوبه الاستفتائات. س 364)

**********************************

احکام مسجد

س: آيا استفاده از شبستان مسجد براى رشد فکرى، فرهنگى و نظامى (با آموزشهاى نظامى) جوانان جايز است؟ آيا با توجه به کمبود مکان هاى اختصاصى مى‏توان اين کارها را در ايوان مسجد انجام داد؟
 ج: اين امور تابع کيفيت وقف صحن مسجد و ايـوان آن اسـت، و بـايـد از امـام جـماعـت و هيأت امناى مسجد در اين ‏باره نظر خواهى شـود. الـبته حـضور جـوانـان در مسـاجـد و برپايى درس‏هاى دينى زير نظر امام جماعت و هيأت امناى آن کار خوب و مطلوبى است. (اجوبه الاستفتائات. س 394)

**********************************

احکام فرهنگی

س: پوشیدن لباس زنانه توسط مردان و برعکس، برای بازی در تئاتر و سینما چه حکمی دارد؟ تقلید صدای مردان توسط زنان و برعکس چه حکمی دارد؟
ج: پوشيدن لباس جنس مخالف و تقليد صداى او هنگام بازيگرى و بـيان خـصـوصـيات يـک شـخص حقيقى، اگر سبب فساد نگردد، بـعيد نـيست کـه جـايز بـاشـد. (اجوبه الاستفتائات س 1220)

*********************************

اصطلاحات فقهی

احتياط: گاه در مقابل اجتهاد و تقليد به كار مى‌رود كه روشى است براى عمل كردن به احكام؛ به گونه‌اى كه مكلّف يقين داشته باشد به وظيفه‌اش عمل كرده است. و گاه در خصوص فتوى و حكم يك مسأله به كار مى‌رود و آن رعايت نمودن همه‌ى جوانب آن مسأله است؛ به طورى كه مكلّف با انجام آن، يقين به فراغت ذمّه پيدا كند. يادآورى مى‌شود كه شيوه‌ى عمل در هر دو مورد يكى است؛ لكن محدوده‌ى احتياط در مورد اول، كل احكام را شامل مى‌شود، ولى در مورد دوم، نسبت به همان مسأله‌ى مورد نظر كاربرد دارد. ( پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری. بخش اصطلاحات فقهی )

دریافت نشریه برای چاپ سیاه و سفید
 

دریافت نشریه برای چاپ رنگی
 

منبع : سراج نت

 

بدون پاسخ برای "احکام آموزشی جوانان شماره 4"

نوشتن نظر


  • admin: سلام بر شما. قربان شما. خواهش میکنم انجام وظیفست. سپاسگزارم از شما. موفق و پیروز و سر
  • Ali: سلام. مطالبتون خیلی خوبه.... ممنونم
  • Ali: سلام. آموزشی رو که نوشتین،عالیه،فقط توضیحات بیشتری از احیا قلبی ریوی و جلوگیری از

آمار گیر سایت