چرا شرکت ارج به این روز افتاده؟

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 14 ژوئن 2016

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه ثارالله ” محسن جلال‌پور رئیس اتاق بازرگانی در یادداشتی اعلام کرده که اگر مقام معظم رهبری نبود بسیاری از برندهای صنعتی از ایران از بین می‌رفت.

 

اشاره جلال‌پور به مصادره‌های اوایل انقلاب بود که باعث شد برخی از برندهای کشور از بین برود اما مقام معظم رهبری با مخالفت شدید با مصوبه شورای انقلاب مانع خسارت بیشتر بخش خصوصی شد.

رئیس اتاق بازرگانی ایران با اشاره به وضعیت اسفناک کارخانه «ارج»، پرونده قدیمی را باز کرده است. جلال‌پور در کانال تلگرامی خود نوشت:

 

هر چند اخبار ضد و نقيضي از تعطيلي كارخانه ارج به گوش مي رسد اما شايد پاسخ به اين پرسش كه چرا چنين روزگاري بر ارج و واحدهای شبیه آن، مي گذرد بسيارلازم است. نخست باید بدانیم که فرازو نشيب هاي زندگي يك بنگاه همواره، درس آموزاست.

گفته می شود بنگاه ها مانند انسان ها دوران تولد،رشد،بلوغ و كم كم پيري وميرايي دارند اما برندها،آن هم برندهای ملی چنين فرآیندی را طي نمي كنند.

 

با اين حال شنيدن تعطيلي ارج همان قدر مایه تعجب است كه  روزی در رسانه های آلمانی  با این خبر مواجه شویم که  كمپاني بنز تعطيل شده است. اما آیا هر دو خبر به اندازه هم تعجب بر انگیزند؟

اگركارخانه بنزدرطول دهه هاي گذشته خودرا به روز نکرده بود و هر روز به نوترين و روز آمدترين تكنولوژي ها مجهزنمي کرد، امروزحتما سرنوشتي بهتراز ارج نداشت.

 

اماچرا ارج چنين نكرد؟

 

آن چه به نظرمي رسد اين است كه سلب مالكيت اين كارخانه و سپردن مديريت آن به مديران حقوق بگير و دولتي و فراز و نشيب مديريتي  در طول سال هاي گذشته باعث شد روند زوال در اين  كارخانه طي شده و به چنين روزي مبتلا شود.

 

اگرچه فضاي كسب و كاركشور متاثر از تصميمات متفاوت و گاها متناقص سياست گذاران است، اما مديریت كارآمد بخش خصوصي و هم چنين مالك واقعي كه خود، دل سوز مال واموال خود باشد، حتما نمي گذارد آخر وعاقبت برندي هم چون ارج به زوال انجامد.

 

ضمن اينكه برندهاي فراواني داريم كه هم اكنون مالكيت ومديريت آن توسط بخش خصوصي اداره مي شود و درهمه اين سال ها با وجود همه مشكلاتي كه بر بنگاه داري ايران گذشته، به زحمت خود و شرکتش راسرپا نگه داشته وهم چنان مشغول توليد است.

 

به نظرم زوال ارج بيش ازهرچيز ناشی از سیاست های نادرست سلب مالكيت در سال های گذشته است که در همان دوران مخالفان فراوانی داشت اما به هرحال، پیش رفت و شرکت های بزرگی را به کام سوء مدیریت دولتی انداخت.

 

خدا می داند اگر رهبر انقلاب که آن روزها رئیس جمهور بودند، با قانون حفاظت از توسعه صنایع که در شورای انقلاب به تصویب رسید و دولت وقت اصرار زیادی برای اجرای آن داشت،مخالفت نمی کردند،امروز نام و نشانی از شرکت های بزرگ بخش خصوصی نمي‌ديديم.

منبع : سپاه ثار الله استان کرمان

بدون پاسخ برای "چرا شرکت ارج به این روز افتاده؟"

نوشتن نظر


  • admin: سلام بر شما. قربان شما. خواهش میکنم انجام وظیفست. سپاسگزارم از شما. موفق و پیروز و سر
  • Ali: سلام. مطالبتون خیلی خوبه.... ممنونم
  • Ali: سلام. آموزشی رو که نوشتین،عالیه،فقط توضیحات بیشتری از احیا قلبی ریوی و جلوگیری از

آمار گیر سایت