نشریه موعظه خوبان شماره 132

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 30 مه 2016

قال الحسن مجتبی علیه السلام : لايَغِشُّ العاقِلُ مَنِ استَنْصَحَهُ.     /    (بحارالانوار، ج 78، ص 109)

انسان عاقل و فهميده هرگز کسي را که از او طلب ارشاد و نصيحت مي‌کند، مکر و فريب نمي‌دهد.

به حال خود رحمی کن !

 ای عزیز! امروز روز مهلت و عمل است، انبیا آمدند و کتابها آوردند و دعوتها نمودند با این همه تشریفات و این همه تحمّل رنج و تَعَب که ما را از خواب غفلت بیدار و از سکر طبیعت هشیار کنند و ما را به عالم نور و نشئه بهجت و سرور رسانند… تو به حال خود رحمی کن و از عمر خود نتیجه ای حاصل کن دقت در حال انبیا و اولیاء کن و اشتهاهای کاذب و وعده های شیطان را پشت پازن، مغرور گول شیطان مباش و فریب نفس اماره مخور که تدلیس اینها بسیار دقیق است و هر امر باطلی را به صورت حق به انسان تعمیه می کنند و انسان را فریب می دهند.

(امام خمینی -ره ، آداب الصلوه، ص 35)

جمله ای بسیار پر مغز !

عن الصادق جعفر بن محمد«علیه السلام»،عن ابیه،عن آبائه«علیهم السلام»أَنَّ علیّاً«علیه السلام»کان یقول:ما مِن احدٍ اُبتلِیَ و إن عظُمَت بَلواه بأحقَّ بالدعاءِ مِن المُعافی الذی لایَأمنُ البلاء. (امالی،صفحه ی 337 )

 گاهی ما دچار گرفتاری می شویم،دچار بلا می شویم،دعا می کنیم.فرض بفرمایید بیماریِ سختی، قرضی، مشکل اجتماعی،… برایمان پیش می آید،که دچار یک بلیّه ای می شویم.این موجب می شود که با تضرع دعا کنیم،التماس کنیم،از خدای متعال بخواهیم.گاهی هست که هیچ گرفتاری ای هم علی الظاهر نداریم؛ (و) در حال عافیتیم. اینجا هم باید دعا کنیم؟حضرت می فرمایند: آن کسی که دچار بلا نیست و در حال عافیت است و مشکلی علی الظاهر ندارد،این هم به اندازه ی آن کسی که مشکل دارد، شایسته است که دعا کند..چرا؟برای این که این کسی هم که در حال عافیت است،لایَأمَن البلاء،ایمن نیست از اینکه بلا متوجه او بشود.امروز سالمیم،این ساعت سالمیم،یک ساعت دیگر ممکن است دچار یک بلایی بشو(یم) .کسی از عزیزان انسان دچار یک مشکل بشود،(یا) یک حادثه ای برایمان پیش بیاید که یک مشکل درست کند،لایَأمَن البلاء.دعا را در همه حال بایستی داشت.از پیغمبر اکرم(ص) نقل شده است که فرمودند من دوست دارم یک روز سیر باشم،یک روز گرسنه؛تا آن روزی که سیرم دعا کنم وشکر کنم.آن روزی که گرسنه هستم،دعا کنم ودرخواست کنم.در همه حال دعا؛در حال سیری هم دعا،در حال گرسنگی هم دعا،در حال عافیت هم دعا،در حال بلاء هم دعا،در حال صحّت هم دعا،در حال بیماری هم دعا.دعا و توسل را به طور دائم بایستی حفظ کرد.این جمله ی امیرالمؤمنین جمله ی زیبا وبسیار پرمغزی است.

[ شرح حدیث از امام خامنه ای مدظله العالی ، دوشنبه21/2/1394]

آن که دشمن تر است دوست صمیمی تو خواهد شد!

 یکی از شاگران آیت الله میرزا جواد آقا تهرانی نقل می کرد روزی در خدمت آقا ، شاهد ماجراي عجيبي بودم. دو نفر براي طرح شكايتي نزد ايشان آمده بودند؛ آن كه شاكي بود وقتي خواست مسئله خود را عنوان كند. آقا فرمودند: اجازه بدهيد من چند كلمه اي صحبت كنم بعد شما بفرمائيد. و خود اين گونه آغاز فرمودند: بسم الله الرحمن الرحيم ـ وَلَا تَسْتَوِي الْحَسَنَهُ وَلَا السَّيِّئَهُ ادْفَعْ بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ فَإِذَا الَّذِي بَيْنَكَ وَبَيْنَهُ عَدَاوَهٌ كَأَنَّهُ وَلِيُّ حَمِيمٌ ـ يعني بدي و نيكي مساوي نيستند، بدي را به نيكي دفع كن پس در اين هنگام آن كه دشمن توست، دوست صميمي تو خواهد شد. تا اين آيه به وسيله ايشان خوانده و ترجمه شد، يك مرتبه اشك از ديدگان آن دو نفر فرو ريخت؛ برخاستند و يكديگر را در آغوش كشيده و گفتند: ما ديگر با هم دشمن نيستيم، دوست و برادريم و شكايتي نداريم. و رفتند.

(مرتضی عطایی، خاطراتی از آئینه اخلاق، نشر تهران، 1385)

چهل روز مرا به زحمت انداختی !

 در محضر مرحوم میرزا جواد آقا ملکی تبریزی رحمه الله علیه ، شخصی زبان به غیبت گشود. آن بزرگوار خیلی ناراحت شده و خطاب به غیبت کننده فرمودند: «چهل روز مرا به زحمت انداختی»؛ یعنی با شنیدن این غیبت که از طرف تو بیان شده، مرتکب گناه ناخواسته ای شده ام که بهبود این زخم معنوی، زمانی طولانی می طلبد.

[مردی از ملکوت/ارتحال عارف کامل، میرزا جواد آقا ملکی تبریزی رحمه الله نشریه گلبرگ – بهمن 1382، شماره 47 ]

دو راه !

 همانا دو راه است که در زندگی پیموده می شود … ، یا راه ذکر خداست یا راه فراموشی خدا … منظور از ذکر ، اعم از ذکر زبانی و قلبی است و شامل توجه باطنی به خدا نیز می شود . و کلمه فلاح به معنای نجات از هر نوع بدبختی و شقاوت است . وقتی انسان زیاد به یاد خدا باشد، این یاد خدا در نفس آدمی رسوخ می کند و در ذهن نقش می بندد ، و عوامل غفلت را از دل ریشه کن ساخته ، باعث تقوای دینی می شود که خود مظنه رستگاری است.

[حکمت زلال، کلمات قصار و منتخباتی از فرمایشات علامه محمدحسین طباطبایی تبریزی ، ص 128 ]

بزرگترین نعمت خداوند

 بنشین قدری فکر کن که خداوند متعال چقدر به ما نعمت داده است. خودش می فرماید: نمی توانید نعمتهای مرا بشمارید. یکی از بزرگترین نعم خداوند این است که ما هر چه گناه می کنیم او می پوشاند، اگر مثلاً در پیشانی ما یک کنتور بود و هر یک گناه، یک شماره می انداخت، دیگر ما آبرو نداشتیم و نمی توانستیم زندگی بکنیم، یا اگر به جای شماره انداختن بوی ظاهری قرار داده بود، دیگر کسی طرف دیگری نمی رفت اگر از گناهان یکدیگر با خبر می شدید، یکدیگر را دفن نمی کردید، ببین خدا چقدر مهربان است که روی گناهان ما سرپوش گذاشته است.

[ آیت الله مجتهدی تهرانی ، مودب آداب ، توصیه هایی از علما ء مجموعه دوم ، ص 28 ]

طبیب واقعی!

 حسن باقری مدتی قبل از شهادتش برای یکی از دوستان تعریف می کرد : به همراه فرماندهان سپاه خدمت آیت الله بهاء‌الدینی رحمه الله علیه در قم رسیدیم. وقتی مشکلات خود را در زمینه ی اداره ی امور جنگ و مشکلات و مصائبی که از این طریق برای ما به وجود آمده، با این معلم بزرگ اخلاق و سیر و سلوک در میان گذاشتیم، ایشان فرمودند: «ما در ایران یک طبیب داریم که همه ی درد ها رو شفا می ده، همه چیز رو باید از او بخواین و آن طبیب حضرت ثامن الحجج امام رضا علیه السلامه، چرا از ایشون حوائج خودتون رو نمی خواین؟» یک روز بعد از ملاقات با آیت الله بهاء الدینی توفیقی شد که به زیارت امام رضا (علیه السلام) مشرف شویم. وقتی وارد حرم شدیم، فضای آنجا حسابی ما را گرفت. من حال خود را نمی دانستم، سرم را روی ضریح گذاشتم و حسابی با امام رضا (علیه السلام) درد و دل کردم. در آنجا یاد جمله ی آیت الله بهاء الدینی افتادم که فرمود: «طبیب واقعی دردمندان امام رضا (علیه السلام) است.» فکر کردم که چه چیزی از حضرت بخواهم، هیچ چیز را ارزشمندتر و بالاتر از شهادت نیافتم. بنابراین از حضرت طلب شهادت کردم و خواستم تا من نیز به جرگه شهدا بپیوندم. … یک هفته بیشتر نگذشت که دعای او مستجاب شد و امام رضا (علیه السلام) حاجتش را روا کرد و به جرگه ی شهدا پیوست.

[ خاطراتی از شهید حسن باقری ، من این جا نمی مانم ، به کوشش علی اکبری، چاپ ششم زمستان 93 ، ص 97 ]

 

یک استفتاء

سوال:  آیا پرداخت خمس واجب است ؟ یعنی اگر شخص ، سر سال خمسی ، خمس اموالش را جدا نموده باشد آیا لازم است همان وقت آن را به مرجع خود تحویل دهد یا اینکه فاصله ی بین جدا کردن و پرداخت کردن اگر متعارف باشد ،اشکال ندارد؟
جواب: پرداخت خمس فوریّت دارد و اگر پرداخت فوری مشکل است می‌تواند تا زمان امکان پرداخت ، از طریق تماس تلفنی اجازه بگیرد.

استفتائات مقام معظم رهبری – www.khamenei.ir

 

دریافت نشریه برای چاپ سیاه و سفید

دریافت نشریه برای چاپ رنگی

منبع : سراج نت

بدون پاسخ برای "نشریه موعظه خوبان شماره 132"

نوشتن نظر


  • admin: سلام بر شما. قربان شما. خواهش میکنم انجام وظیفست. سپاسگزارم از شما. موفق و پیروز و سر
  • Ali: سلام. مطالبتون خیلی خوبه.... ممنونم
  • Ali: سلام. آموزشی رو که نوشتین،عالیه،فقط توضیحات بیشتری از احیا قلبی ریوی و جلوگیری از

آمار گیر سایت