نشریه موعظه خوبان شماره 130

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 09 مه 2016

 امام جعفرصادق(عليه‌السلام): يَجِبُ لِلمؤمِنِ علَي المُؤمنِ أنْ يُناصِحَه.   /   (اصول کافي، ج 3، ص 296)

بر مؤمنان واجب است که همواره خيرخواه و پنددهندة يکديگر باشند.

 

قر آ نِ صاعد

 این ادعیه در ماه مبارک رجب و خصوصاً در ماه مبارک شعبان این‌ها مقدمه و آرایشى است که انسان به حسب قلب خودش می کند براى اینکه مهیا بشود برود مهمانى؛ مهمانى خدا، مهمانی اى که در آنجا سفره اى که پهن کرده است قرآن مجید است و محلى که در آنجا ضیافت می کند مهمش «لیله القدر» است … من ندیده ام در ادعیه، دعایى را که گفته شده باشد همه امام‌ها این دعا را می خواندند، در دعاى شعبانیه این هست؛… این دعاهاست که به تعبیر بعضی از مشایخ ما ( آیت الله شاه آبادى ، استاد عرفان امام ) مى فرمودند که «قرآن، قرآنِ نازل است، آمده است به طرف پایین و دعا از پایین به بالا می رود، این قرآنِ صاعد است.»

[ صحیفه امام خمینی –ره ، ج 13، ص31 و 32 / ج 17، ص527 ]

اگر بینی که نابینا و چاه است       اگر خاموش بنشینی گناه است

شرح حدیث از مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی)

قال الصادق علیه السلام: مَنْ رَأَى أَخَاهُ عَلَى أَمْرٍ یكْرَهُهُ فَلَمْ یرُدَّهُ عَنْهُ وَ هُوَ یقْدِرُ عَلَیهِ فَقَدْ خَانَهُ … (أمالی الصدوق ص270)

 یعنی شما که مؤمن هستید ، معارف دین ، حرام و حلال را می شناسید ، اگر برادر مؤمن خودتان را دیدید که سرگرم کاری است که شما کراهت از آن دارید ، یعنی آن را بد و زشت می شمارید؛ … اگر اورا از آن کار باز ندارید در حالی که می توانید مانعِ انجام آن کار بشوید ؛ اگر این طور عمل نکردید ، فَقَد خانَه ، به این برادر خیانت کرده اید. مثل کسی که در حال نوشیدنِ سمّی به خیال این که شربت است ، می باشد ، شما هم می دانید این زهر است ، کشنده است ، می توانید مانعِ او بشوید ، امّا مانع نمی شوید! این که ما خیال کنیم در مسائل مادی و اجتماعی و سیاسی و امثال اینها وظیفه داریم که راهنمایی کنیم ، ، اما در مسائلی که مربوط به دین می شود ، این وظیفه را نداریم! این خطای بزرگی است. می بینید کسی نماز نمی خواند ، می بینید کسی مشغول غیبت است، به فرائض بی اعتناست ، و … باید او را از این کار باز دارید. رَدَّ ، اعمّ از باز داشتن لسانی و غیر لسانی است . (یعنی) نگذارید این کار را بکند. نه آنکه فقط به او بگویید که او هم گاهی گوش کند ، گاهی گوش نکند ! اگر به او علاقمندید، نباید بگذارید! اگر گذاشتید آن کار خلاف را بکند ، این خیانت به اوست.
اگر بینی که نابینا و چاه است       اگر خاموش بنشینی گناه است.

[ شرح حدیث از امام خامنه ای مدظله العالی ، در مقدمه درس خارج 27 / 2/ 1394 ]

عاقبت ذکر

 تلاش کنید خداوند متعال ذکرش را به شما الهام کند، همان گونه که در دعای کمیل از خدا چنین می خواهیم «أنْ تُلْهِمَنی ذِکْرَک» یعنی در ایام غفلت ناگهان به یاد خدا بیافتد که اگر این عنایت تحقق پیدا کند ، همه لوازم آن از جمله دوام ذکر را به دنبال خواهد داشت. همچنین ایشان می‌فرمود: «عاقبت ذکر عجایب است» ؛ یعنی اگر کسی بتواند یاد خدا را تداوم بخشد ، چیزهای شگفتی از نظر معنوی خواهد دید.

( به نقل از آیت الله بهجت (ره) در کتاب زمزم عرفان ، ص 127 )

طمع شیطان !

 در روایتی آمده است که شیطان بر حضرت یحیی متمثل شد،در حالی که در دستش زنجیر هایی بود. حضرت پرسید: این زنجیرها چیست؟ گفت:این ها بندهایی است که با آن انسان هارا در بند می کنم. پرسید: برای من هم چیزی داری؟شیطان گفت:گاه که غذای سیری می خوری وسنگین می شوی ودر نماز وذکر سنگین هستی، به تو طمعی می کنم وخوشم می آید. حضرت یحیی فرمود: دیگر عهد می بندم که شکم خود را پر نکنم. شیطان هم گفت: من عهد می کنم که دیگر مؤمنی را نصیحت نکنم.

[ وسائل الشیعه ، ج 24 ،ص241 ؛ / بهشت وجهنم، مسعود عالی، صفحه ی151]

شما هم یک دفتر داشته باشید!

 باید همانطور که یک بازاری شب به شب به حساب کاسبیش می رسد ، شما هم یک دفتر داشته باشید و تمامی کارهایی که صبح تا شب انجام داده اید را بنویسید . از کارهای بدتان استغفار کنید و به خاطر کارهای نیکتان خدا را شکر کنید . شخصی می گفت : پدرم از من خواست که تمامی کارهایی که در طول روز انجام می دهم را شب ها برایش بگویم . من همان روز اول و دوم خسته شدم و به او گفتم : هر خواهشی داری به من بگو تا برایت انجام دهم ، اما این کار را از من مخواه که برایم مشکل است! پدرم گفت : ” تو که از بازگو کردن کارهای یک روزت خسته شده ای چگونه طاقت می آوری در روز قیامت خداوند به حساب تمامی اعمالت برسد؟!

( در محضر آیت الله مجتهدی ، ص 226 – 227 )

برای خدا این ها را اظهار نکن!

 یکی از تجار متدین که سالیانی آیت الله حاج شیخ حسنعلی مروارید رحمه الله علیه را برای نماز صبح به مسجد می برد، روزی از شخصی گله کرده بود. حضرت آیت الله مروارید برای او خاطره ای نقل کرد که در نوجوانی از ظلمی که یکی از ارحام به او و خانواده شان کرده بود ، نزد استاد و مربی خویش حاج شیخ حسنعلی نخودکی گلایه کرده بود. استاد ایشان فرموده بود: «پدر شما بیست و پنج سال با من رفیق بود و در این مدت حرف احدی را از او نشنیدم، شما هم برای خدا این ها را اظهار نکن ». بدین ترتیب آیت الله مروارید با نقل این سخن استاد، که خود تا آخر عمر به بهترین صورت بدان عمل کرد، به دوست متدیّن خود تذکّر داد.

[ برداشت از پایگاه اطلاع رسانی منبرک ]

انتظار مقابله به مثل از این جانب نداشته باشید!

 بنی صدر دنبال بهانه می گشت تا ضربه ی خود را بزند. و در این مسیر از هر فرصتی برای شكستن شهید رجایی استفاده می كرد. یك بار طی نامه ی 39 صفحه ای که برای شهید رجایی فرستاده بود، بی حرمتی را به حدّ نهایت رساند و رونوشت آن را، با آن كه اصل نامه محرمانه بود، در روزنامه ی انقلاب اسلامی چاپ كرد. رجایی در مقابل این توهین ها، در زیر همان نامه به طور خصوصی، نوشت: « …در این نامه ی خود نیز حسب المعمول از نثار ناسزاها خودداری نكرده اید اما چون می دانم محصور كردن فردی كه قدرت مطلقه می خواهد در چهارچوب قانون خوشایند او نخواهد بود، انتظار دیگری از شما نداشته و ندارم، ولی البته انتظار مقابله به مثل از این جانب نداشته باشید كسی كه در راه خدا كار می كند به این ناسزاها بهایی نمی دهد.» یك بار هم در یكی از نامه هایش نوشته بود: ” من درد مكتب دارم و شما درد من دارید.”

( کتاب محمد علی رجایی به کوشش علی اکبری ،نشر یا زهرا ،1392 ،ص 6 )

یک استفتاء

سوال:  سپرده هاي كه در بانك به آن ها سود علي الحساب تعلق مي گيرد آيا به عنوان ربا محسوب مي گردد يا خير؟
جواب: سود سپرده هاي بانكي اگر طبق قرارداد با اعطاي وكالت فعاليت اقتصادي به بانك باشد ، و بانك از سود حاصله علي الحساب مبلغي بدهد ، دريافت آن اشكال ندارد.

استفتائات مقام معظم رهبری – www.khamenei.ir

 

دریافت نشریه برای چاپ سیاه و سفید

دریافت نشریه برای چاپ رنگی

منبع : سراج نت

بدون پاسخ برای "نشریه موعظه خوبان شماره 130"

نوشتن نظر


  • admin: سلام بر شما. قربان شما. خواهش میکنم انجام وظیفست. سپاسگزارم از شما. موفق و پیروز و سر
  • Ali: سلام. مطالبتون خیلی خوبه.... ممنونم
  • Ali: سلام. آموزشی رو که نوشتین،عالیه،فقط توضیحات بیشتری از احیا قلبی ریوی و جلوگیری از

آمار گیر سایت