نشریه موعظه خوبان شماره 127

ارسال شده توسط admin در تاریخ: 20 آوریل 2016

مولي اميرالمؤمنين عليه‌السلام : أَحْيِ قَلبكَ بِالمَوعِظَةِ.    (نهج‌البلاغه، کلمة 909)

دلت را (هميشه) با پند و موعظه زنده نگه بدار.

از وساوس شیطان است !

 آن هایی که ادعیه را می‏خواهند کنار بگذارند و به اسم اینکه ما قرآن می‏خواهیم نه دعا، آنها قرآن را هم نمی‏توانند بیاورند به صحنه. اینها از وساوس شیطان است، و از چیزهایی است که انسان را گول می‏زند، و بیان هم یک بیانی است که جوانها را گول می‏زند. باید این جوانها ببینند آنهایی که اهل حدیث بودند و اهل ذکر بودند و اهل دعا بودند، بیشتر خدمت کردند به این جامعه، یا آنهایی که اهل این نبودند و می‏گفتند ما اهل قرآنیم. کدام بیشتر خدمت کردند؟ تمام این خیرات و مبرات که می‏بینید، از این مؤمنین است. تمام این موقوفاتی که برای خیرات مطلق و برای دستگیری از ضعفاست، از این اهل ذکر و اهل نماز و اهل دعاست، از غیرشان نیست. این یک مطلبی است که نباید از بین مردم بیرونش برد. باید این را ترویجش کرد، باید مردم را وادار کرد به اینکه این توجهات به خدا را داشته باشند.

[ امام خمینی –ره- تفسیر سوره حمد، جلسه سوم ، مرکز اطلاع رسانی غدیر ]

 

اقتضای شدید برای قضاءحاجت

شرح حدیث از مقام معظم رهبری حضرت آیت الله امام خامنه ای (مدظله العالی)

عن ابی عبدالله عليه السلام قال : اذ قامَ العبدُ نصفَ الليل بينَ يَدَی ربِّه جل جلاله فصَلّی له اربع رکعاتٍ فی جوفِ الليلِ المظلِم ثمّ سجَد سجدةَ الشُّکر بعد فراغِه فقال : ما شاء الله ما شاء الله ما شاء الله ، ماة مرّه ناداه الله جل جلاله من فوقِه : عبدی ! الی کَم تقول ماشاء الله ما شاءالله ؟ انا ربُّک و الیَّ المشيئة ، قد شئتُ قضاءَ حاجتِک فَسَلنی ما شئِت. ( امالی ، ص 311 )

 ماشاء الله یعنی انسان به خدا واگذار کند، هرچه خدا بخواهد . کسی که صد مرتبه این ذکر را بعد از چهار رکعت (نماز)در نیمة شب تکرار بکند که این چهار رکعت می تواند از همان رکعات نافله شب باشد. خدای متعال می فرماید : بنده من ! تو گفتی هر چه خدا بخواهد ، ما هم اراده کردیم که حاجت تو برآورده بشود . راه های قبول و استجابت دعا و برآمدن حاجات ، در خلال این بیانات ائمه علیهم السلام و در خلال اعمالی که انسان می تواند انجام بدهد ،در مقابل ما گذاشته شده است. این مقتضیِ قضا (و بر آورده شدن) حاجت است. ممکن است یک مانعی هم پیش آید، مثلاً گناهی از انسان سر بزند که مانع قضا ( و بر آورده شدن ) حاجت باشد ، اما این عمل ، یک اقتضای شدید برای قضاءِ حاجت است.

[ شرح حدیث از امام خامنه ای مدظله العالی در مقدمه درس خارج ، 12 / 12/ 1393 ]

نتیجه ی مطلوب !

 آیت الله بهجت(ره) فرمودند : آقایی به بمبئی رفته بود و دیده بود در یک محله همه شیعه هستند ولی ، نماز نمی خوانند….. به آنان گفت: طوری نیست همان ماهی یک نماز بخوانید کافی است! البته چنین فتوا و دستوری نیاز به جرأت و یقین دارد . لذا همه گفتند : اینکه چیزی نیست ، و ماهی یک نماز خواندند. مدت ها بدین منوال ماهی یک نماز می خواندند تا این که آن آقا به آن ها گفت: هفته ای یک نماز…! مدت ها گذشت تا این که فرمود: شبانه روزی یک نماز…! و کم کم صبح و شام، تا این که نماز های یومیه را با کمال سهولت و بدون هیچ صعوبتی، به آن ها تعلیم نمود و آنان را نمازخوان کرد و نتیجه ی مطلوب و نهایی را گرفت .!. به ایشان گفته شد: چگونه آن ها را در این مدت بی نماز گذاشتی؟ گفت: آن ها خود بی نماز بودند ، من بی نماز نکردم ، من با این روش آن ها را تدریجاً نمازخوان کردم!

[ برگرفته از کتاب زمزم عرفان ، چاپ ششم، 1391 ، ص 120 ]

دردم از یار است و درمان نیز هم !

 عبدالله بن مسعود از بزرگان اصحاب پیغمبر (ص) و بعد از فوت پیامبر(ص) از یاران حضرت امیر علیه السلام بود. ایشان آخر عمرش که در بستر افتاده بود، وقتی خلیفه ی وقت به عیادتش آمد،از او پرسید: درد وناراحتی شماچیست؟ ابن مسعود گفت : گناهانم (چه زیبا با جوابی حکیمانه،درد اصلی انسان را بیان کرد!) پرسید چه میل داری؟ چه می خواهی؟ گفت: «رَحمَهَ ربَّی؛ آرزویم عنایت و رحمت حضرت حق است.» پرسید: می خواهی برایت طبیب بیاورم؟ ابن مسعود جواب داد: « الطَبیبُ اَمرَضَنی؛ خود طبیب مرا بیمار کرده است.» گفت: «دردم از یار است ودرمان نیز هم.»

( مسعود عالی ، بهشت وجهنم، صفحه ی87 )

روى این حرف فکر کن!

 در حرم امام رضا علیه السلام بودم که شخصى گفت: آقاى قرائتى چند سال است طلبه هستى؟ گفتم: حدود بیست سال. قدرى به من نگاه کرد و گفت: امیرالمومنین علیه السلام هر وقت مالک اشتر را مى‏ دید لذّت مى‏برد، تو که لباس سربازى امام زمان علیه السلام را پوشیده‏اى، آیا وقتى امام (زمان عجل الله ) به تو نگاه مى‏کند لذّت مى‏برد؟ گفتم: معلوم نیست! گفت: روى این حرف فکر کن. بسیار دَمَق شدم.

[ منبع: خاطرات حجت الاسلام قرائتی – جلد1 ]

نگذارید آن واقعه تکرار شود!

فرازهایی از وصیت نامة مداح اهل بیت، جانبازِ شهید حاج سید مجتبی علمدار

… به همه شما وصیت می کنم، همة شمایی که این صفحه را می خوانید، قرآن را بیشتر بخوانید، بیشتر بشناسید، بیشتر عشق بورزید، بیشتر معرفت به قرآن داشته باشید، بیشتر دردهایتان را با قرآن درمان کنید، سعی کنید قرآن انیس و مونستان باشد، نه زینت دکورها و طاقچه های منزلتان. به دوستان و برادران عزیزم وصیت می کنم کاری نکنند که صدای غربت فرزند فاطمه (س)« مقام معظم رهبری » را که همان نالة غریبانة فاطمه (س) خواهد بود، به گوش برسد. نگذارید آن واقعه تکرار شود، حتماً می پرسید کدام واقعه ؟ همان واقعه ای که بی بی فاطمه زهرا (س) نیمة دل شب دست به دعا بردارد که: « اَلَّلهُمَّ عَجِّل وَفاتِی سَریِعاً ».همان واقعه ای که علی (ع) از تنهایی با چاه درد و دل کند. همان واقعه ای که امام خمینی(ره) بگوید: من جام زهر را نوشیدم و نالة غریبانة «اَلَّلهُمَّ عَجِّل وَفاتِی سَریِعاً» او، فاطمه (س) را به گریه آورد.

(برداشت از سایت شهید علمدار http://www.shahidalamdar.ir )

یک استفتاء

سوال:  اگر پول شخصى به عنوان امانت نزد ما باشد آيا به آن خمس تعلّق مى‌گيرد؟
جواب:
خمس آن به عهده شما نيست، بله اگر علم داريد که به عين آن مال خمس تعلّق گرفته و صاحبش آن را ادا نکرده، شما در آن مال نمى‌توانيد تصرّف کنيد و دادن خمس آن هم از طرف شما کفايت از وظيفه صاحبش نمى‌کند.

استفتائات مقام معظم رهبری – www.khamenei.ir

منبع بر گرفته شده : سراج نت

 

دریافت نشریه برای چاپ سیاه و سفید

دریافت نشریه برای چاپ رنگی

 

بدون پاسخ برای "نشریه موعظه خوبان شماره 127"

نوشتن نظر


  • admin: سلام بر شما. قربان شما. خواهش میکنم انجام وظیفست. سپاسگزارم از شما. موفق و پیروز و سر
  • Ali: سلام. مطالبتون خیلی خوبه.... ممنونم
  • Ali: سلام. آموزشی رو که نوشتین،عالیه،فقط توضیحات بیشتری از احیا قلبی ریوی و جلوگیری از

آمار گیر سایت